The Events Calendar - en to da translation catalogue (539 entries)

en:  Save Changes
da: Gem ændringer

en: %1$s draft updated. <a target="_blank" href="%2$s">Preview %3$s</a>
da: %1$s kladde opdateret. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvisning %3$s</a>

en: %1$s restored to revision from %2$s
da: %1$s gendannet til revision fra %2$s

en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>. <a target="_blank" href="%3$s">Preview %4$s</a>
da: %1$s kalendersat for: <strong>%2$s</strong>. <a target="_blank" href="%3$s">Gennemsyn %4$s</a>

en: %1$s submitted. <a target="_blank" href="%2$s">Preview %3$s</a>
da: %1$s indsendt. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvisning %3$s</a>

en: %1$s updated. <a href="%2$s">View %3$s</a>
da: %1$s opdateret. <a href="%2$s">Se %3$s</a>

en: %s (post ID %d) created.
da: %s (post ID %d) oprettet.

en: %s (post ID %d) updated.
da: %s (post ID %d) opdateret.

en: %s Categories
da: %s Kategorier

en: %s Category
da: %s Kategori

en: %s Cost
da: %s pris

en: %s From
da: %s Fra

en: %s In
da: %s i

en: %s List Navigation
da: %s Liste Navigation

en: %s Name Already Exists
da: %s Navnet eksisterer allerede

en: %s Name:
da: %s Navn på stedet:

en: %s Options
da: %s muligheder

en: %s Settings
da: %s indstillinger

en: %s cannot be a duplicate
da: %s må ikke være en gentagelse.

en: %s cannot be the same as %s.
da: %s må ikke være det samme som %s.

en: %s draft updated.
da: %s kladde er opdateret.

en: %s must be a number between 0 and 21.
da: %s skal være et nummer mellem 0 og 21.

en: %s must be a number or percentage.
da: %s skal være et nummer eller en procent.

en: %s must be a phone number.
da: %s skal være et telefonnummer.

en: %s must be a positive number.
da: %s skal være et positivt tal

en: %s must be a valid absolute URL.
da: %s skal være et gyldigt link

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger og underscores

en: %s must consist of 5 numbers.
da: %s skal indeholde 5 cifre.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger, apostroffer og mellemrum.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
da: %s må kun indeholde bogstaver, mellemrum og skråstreger.

en: %s must contain numbers and letters only
da: %s må kun indeholde tal og bogstaver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver og punktummer

en: %s must have a value that's part of its options.
da: %s skal have en værdi der afspejler dens valg.

en: %s published.
da: %s udgivet.

en: %s restored to revision from %s
da: %s er genskabt til den gemte version fra %s

en: %s saved.
da: %s blev gemt.

en: %s scheduled for: <strong>%2$s</strong>.
da: %s begivenheder planlagt for <strong>%2$s/strong>.

en: %s submitted.
da: %s tilføjet.

en: %s updated.
da: %s er opdateret.

en: %sAdd-on documentation%s for all of Modern Tribe's official extensions for The Events Calendar (including WooTickets, Community Events, Eventbrite Tickets, Facebook Events, etc)
da: %sAdd-on dokumentation%s til alle Modern Tribe's officielle udvidelser til The Events Calendar (inklusiv WooTickets, Community Events, Eventbrite Tickets, Facebook Events m.m.)

en: %sFrequently Asked Questions%s ranging from the most basic setup questions to advanced themer tweaks
da: %sOfte stillede spørgsmål (FAQ)%s rangerende fra de mest basale opsætningsspørgsmål til avancerede theme-tilrettelser

en: %sInstallation/Setup FAQs%s from our support page can help give an overview of what the plugin can and cannot do. This section of the FAQs may be helpful as it aims to address any basic install questions not addressed by the new user primer.
da: %sInstallation/Setup FAQs%s fra vores support side kan hjælpe med at give overblik over, hvad plugin'et kan og ikke kan. Denne sektion af FAQ'erne kan være nyttig, da den sigter mod at besvare basale installationsspørgsmål, der ikke besvares i vores nye user primer.

en: %sOur New User Primer%s was designed for folks in your exact position. Featuring both step-by-step videos and written walkthroughs that feature accompanying screenshots, the primer aims to take you from zero to hero in no time.
da: %sVores nye User Primer%s er designet til folk i din situation. Her finder du både trin-for-trin videoer og skrevne gennemgange med tilhørende screenshots. Primeren sigter mod at flytte dig fra nul til helt på ingen tid.

en: %sTemplate tags, functions, and hooks & filters%s for The Events Calendar &amp; Events Calendar PRO
da: %sTemplate tags, funktioner, hooks og filtre%s The Events Calendar &amp; Events Calendar PRO

en: %sTutorials%s written by both members of our team and users from the community, covering custom queries, integration with third-party themes and plugins, etc.
da: %sTutorials%s skrevet af både medlemmer af vores team og brugere fra fællesskabet, der dækker tilpassede forespørgsler, integration til tredjeparts themes og plugins m.m.

en: &laquo; All %s
da: &laquo; Alle %s

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
da[0]: (%d afventer gennemsyn)
da[1]: (%d afventer gennemsyn)

en: (0 or empty for free tickets)
da: (0 eller ikke flere gratis billetter) 

en: (Coming Soon!)
da: (Kommer snart!)

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
da: (Nuværende pris - Dette kan ændres vha. produkt editoren)

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
da: 0 = zoomed ud; 21 = zoomed ind.

en: 5 star ratings help us bring TEC to more users. More happy users mean more support, more features, and more of everything you know and love about The Events Calendar. We couldn't do this without your support.
da: Ved at give os 5 stjerner, hjælper du os med at udbrede TEC til endnu flere brugere. Flere brugere betyder mere support, funktioner og mere af det hele som du allerede kender og elsker ved TEC. Vi kan ikke udrette dette uden din hjælp!

en: <ol><li><strong>Inserted:</strong> A new item was inserted successfully.</li><li><strong>Updated:</strong> An item was found with the same name and/or start date. The existing item was updated with the new value from the file.</li><li><strong>Skipped:</strong> A row was found in the CSV file that could not be imported. Please see below for the invalid rows.</li></ol>
da: <ol><li><strong>Indsat:</strong> Et nyt element blev indsat korrekt.</li><li><strong>Opdateret:</strong> Et element med samme navn og/eller startdato blev fundet. Det eksisterende element blev opdateret med den nye værdi fra filen.</li><li><strong>Sprunget over:</strong> En række i CSV filen kunne ikke importeres. Se venligst nedenfor vedrørende ugyldige rækker.</li></ol>

en: <p>The following fields are required for a successful import:</p>
da: <p>De følgende felter kræves for at importen kan lykkes:</p>

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
da: <p>Følgende tre felter accepterer dato format mulighederne som er tilgængelige i php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Her kan du se, hvordqan du laver dine egne dato formater</a>.</p>

en: <p>The license key you received when completing your purchase from %s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. <strong>Find your license keys at <a href="%s" target="_blank">%s</a></strong>.</p> <p>Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field on below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.</p> <p>If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit <a href="%s" target="_blank">%s</a> to manage your installs or renew / upgrade your license.</p><p>Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to <a href="%s">Dashboard > Updates</a> and click "Check Again".</p>
da: <p>Licensnøglen, du modtog efter købet på %s giver adgang til support og opdateringer indtil nøglen udløber. Det er ikke nødvendigt at indtaste nøglen herunder for at få pluginet til at virke, men du skal indtaste det for at få automatiske opdateringer. <strong>Find din licensnøgle på <a href="%s" target="_blank">%s</a></strong>.</p> <p>Betalte Add-ons har deres egne licensnøgler. Indtast licensnøglerne herunder for at validere dem. Efter en kort ventetid vil udløbsdatoen vises sammen med en grøn "valid" besked.</p> <p>Får du en rød besked med teksten your key isn't valid or is out of installs, så besøg <a href="%s" target="_blank">%s</a> for at håndtere dine installationer eller forny / opgradere din licens.</p><p>Hvis du ved at der er lanceret en opdatering, men oplever at Wordpress ikke har opdaget det endnu, så klik på <a href="%s">Dashboard > Updates</a> og klik "Check Again".</p>

en: <span>&laquo;</span> Previous %s
da: <span>&laquo;</span> Forrige %s

en: <span>&laquo;</span> Previous Day
da: <span>&laquo;</span> Tidligere

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
da: Et fuldt designet og stylet theme til dine begivenhedssider.

en: A valid license key is required for support and updates
da: Der kræves en gyldig licensnøgle for support og opdateringer

en: A widget that displays upcoming events.
da: Widget, der viser planlagte begivenheder.

en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Add HTML after event content
da: Tilføj HTML efter indholdet i begivenheden

en: Add HTML before event content
da: Tilføj HTML før indholdet i begivenheden

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Add New %s
da: Tilføj ny %s

en: Add New %s Category
da: Tilføj ny %s Kategori

en: Add new ticket
da: Tilføj ny billet

en: Add to Google Calendar
da: Tilfø til Google Calendar

en: Additional Functionality
da: Yderligere funktionaliteter,

en: Addons for Community, Tickets, Filters, Facebook and more.
da: Tilføjelser til community, billetter, filtre, Facebook og andre

en: Address:
da: Adresse:

en: Advanced Template Settings
da: Advancerede skabelonindstillinger

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
da: Importer dine events efter import af organisatorer og venues:

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
da: Efter du har uploadet din fil, får du mulighed for at angive hvordan kollonnerne i din CSV skal matche felterne i The Events Calendar.

en: All %s
da: Alle %s

en: All %s Categories
da: Alle %s Kategorier

en: All Day
da: Heldagsbegivenhed 

en: All Day %s:
da: Hele dagen %s:

en: All Day Event
da: Heldagsbegivenhed 

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: Attendee List
da: Deltagerliste

en: Attendee List for: %s
da: Deltagerliste for: %s

en: Attendees
da: Deltagere

en: Author:
da: Forfatter:

en: Available %s
da: Tilgængelig %s

en: Average Rating
da: Gns. Rating

en: Awaiting review:
da: Afventer gennemsyn

en: Based on %d rating | Based on %d ratings
da[0]: Baseret på %d rating
da[1]: Baseret på %d ratings

en: Basic Template Settings
da: Layoutindstillinger

en: CSV File:
da: CSV fil:

en: Calendar
da: Kalender

en: Calendar Month Navigation
da: Månedsvisning

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
da: Powered by %sThe Events Calendar%s

en: Category
da: Kategori

en: Change the default 3 events per day in month view. Please note there may be performance issues if you set this too high. <a href="%s">Read more</a>.
da: Ændr standarden for 3 begivenhder pr dag i månedsvisning. Bemærk, at der kan være problemer med ydeevnen, hvis du indstiller denne for højt. <a href="%s"> Læs mere </a>.

en: Check in
da: Tjek ind

en: Check out the <a href="%s">available add-ons</a>.
da: Se de <a href="%s">forskellige add-ons</a>.

en: Check out the New User Primer &amp; Tutorials
da: Se og læs de nye tutorials

en: Check out the available add-ons
da: Se tilgængelige tilføjelser

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s">Read more</a>.
da: Markér denne for at cache din månedsvisning HTML i transienter, hvilket kan hjælpe med at forbedre kalenderhastigheden på sider med mange begivenheder. <a href="%s"> Læs mere </a>.

en: Check this to use the classic header.
da: Sæt kryds i denne, hvis du vil bruge det klassiske sidehoved.

en: Check to enable maps for events and venues.
da: Markér for at aktivere kortfunktioner for begivenheder og steder.

en: Checked in:
da: Tjekket ind:

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
da: Vælg en sideskabelon til visning af din kalender og begivenheder

en: City:
da: By:

en: Click to view a Google Map
da: Click for at se Google Maps kort

en: Column Headings
da: Kolonneoverskrifter

en: Column Mapping: %s
da: Kolonnematch: %s.

en: Columns
da: Kolonner

en: Columns have been mapped based on your last import. Please ensure the selected fields match the columns in your CSV file.
da: Kolonner er blevet kortlagt på baggrund af din sidste import. Sørg venligst for at de udvalgte felter matcher kolonnerne i din CSV-fil.

en: Community Events
da: Community begivenheder

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
da: Fejl på grund af manglende værdi som %s kan måle sig mod.

en: Cost:
da: Pris:

en: Could not save %s.
da: Kunne ikke gemme %s.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
da: Landelisten skal formatteres med ét land per linje:<br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Country:
da: Land:

en: Currency Symbol:
da: Valuta:

en: Currency symbol follows value
da: Møntfodssymbol følger værdi

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
da: Efter pris

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
da: Før pris

en: Custom field deleted.
da: Custom field slettet.

en: Custom field updated.
da: Custom field opdateret.

en: Date
da: Dato

en: Date Format Settings
da: Generelle indstillinger

en: Date out of range.
da: Dato uden for interval.

en: Date time separator
da: Dato og tid seperator

en: Date with year
da: Dato med årsangivelse

en: Date without year
da: Dato uden årsangivelse

en: Date:
da: Dato:

en: Datepicker Date Format
da: Dato format

en: Day
da: Vis

en: Day Navigation
da: Begivenhedsvisning

en: Day Of
da: Dag

en: Day's %s
da: Dages %s

en: Default Events Template
da: Standardskabelon for begivenheder

en: Default Page Template
da: Standardskabelon for sider

en: Default currency symbol
da: Standardsymbol for valuta

en: Default imported event status:
da: Status for std. Importerede begivenheder

en: Default stylesheet used for events templates
da: Standardlayout til begivenhedsskabeloner

en: Default view
da: Standardvisning

en: Delete
da: Slet

en: Denmark
da: Danmark

en: Details
da: Detaljer

en: Disable the Event Search Bar
da: Deaktiver begivenhedssøgefeltet

en: Display
da: Vis

en: Display Settings
da: Vis indstillinger

en: Do Not Import
da: Importer ikke

en: Done
da: Færdig

en: Draft
da: Kladde

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
da: Dublering af steder &amp; arrangører

en: Edit
da: Rediger

en: Edit %s
da: Rediger i %s

en: Edit %s Category
da: Rediger %s Kategori

en: Edit in %s
da: Rediger i %s

en: Edit ticket
da: Rediger billet

en: Email
da: E-mail

en: Email Address:
da: E-mailadresse

en: Email:
da: E-mail:

en: Enable Google Maps
da: Aktiver Google Maps

en: Enable comments on event pages.
da: Tillad kommentarer på begivenheder.

en: Enable event views
da: Tillad visning af begivenheder

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
da: Aktiver live ajax for datovælgeren i front end (Brugerindsendelse ikke påkrævet)

en: Enable the Month View Cache
da: Aktiver månedsvisning Cache

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
da: Debug information gemmes normal i din servers PHP error log. Ønsker du at se debug informationer i din browser, anbefaler vi at du installerer %s og leder efter "Tribe" blandt debug informationerne.

en: End Date
da: Slutdato

en: End Date &amp; Time:
da: Sluttidspunkt

en: End Date / Time:
da: Sluttidspunkt / dato

en: End of day cutoff
da: Afslutningstidspunkt på dagen

en: End sale:
da: Afslut billetsalg:

en: End:
da: Slut:

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
da: Indsæt et 0 for %s som er gratis eller lad feltet stå tomt for at skjule det

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
da: Indtast det format som skal bruges når der skal vises en måned eller en årsangivelse. Bliver brugt ved måneds visning.

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when showing an event from a past or future year, also used for dates in view headers.
da: Indtast det format som du ønsker der skal bruges, når der indtastes dato med årsangivelse. Dette bruges når der vises en event fra tidligere år, eller en event fra kommende år. Bliver også brugt til dato visning i overskrifter.

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
da: Indtast det format som du ønsker der skal bruges når der indtastes dato uden årsangivelse. Dette bruges når der vises en event fra det aktuelle år.

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
da: Indtast den seperator som skal bruges imellem dato og tidsangivelse, når de begge vises.

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
da: Tilføj den seperator som der skal bruges imellem start og slut tidspunkt for en event.

en: Error
da: Fejl

en: Event
da: Begivenhed

en: Event Category
da: Begivenhedskategori

en: Event Cost
da: Pris for deltagelse

en: Event Description
da: Billetbeskrivelse

en: Event Details
da: Detaljer

en: Event End Date
da: Slutdato 

en: Event End Time
da: Sluttidspunkt 

en: Event Fields
da: Begivenhedsfelter

en: Event Name
da: Begivenhedsnavn

en: Event Organizer Name
da: Navn på arrangør: 

en: Event Show Map
da: Vis Google Map

en: Event Show Map Link
da: Link til Google Map

en: Event Start Date
da: Startdato

en: Event Start Time
da: Starttidspunkt

en: Event Summary
da: Oversigt

en: Event Tags:
da: Begivenheds-tags:

en: Event Venue Name
da: Navn på stedet: 

en: Event Views Navigation
da: Event views visning

en: Event Website
da: Website

en: Event published. <a href="%1$s">View %2$s</a>
da: Begivenhed publiseret. <a href="%1$s">Vis %2$s</a>

en: Events
da: begivenheder

en: Events Import
da: Begivenheds-import

en: Events List
da: Liste

en: Events Settings
da: Indstillinger for begivenheder

en: Events URL slug
da: Kort link titel

en: Events template
da: Begivenhedsskabelon

en: Every time you rate <strong>5 stars</strong>, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
da: Hver gang du stemmer <strong>5 stars</strong>, bliver en fe født. Okay måske ikke, men flere glade bruger betyder flere bidrag og hjælp i forummerne. Fællesskabet har BRUG for din stemme. 

en: Export
da: Eksportér

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
da: FAQ's, dokumentation, tutorials og fora

en: Failed to import record in row %d.
da: Import af post i række %d mislykkedes.

en: Field ID:
da: Feldt ID:

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
da: Filtrer ud fra købers navn, billet #, ordre # eller sikkerhedskode

en: Filters
da: Filtre

en: Finalized:
da: Afsluttede:

en: Find out more
da: Lær mere

en: Find out more »
da: Find ud af mere

en: Finding & extending your calendar.
da: Find og udvid din kalender.

en: Finding your calendar.
da: Find din calendar.

en: Forums: Because Everyone Needs A Buddy
da: Fora: Fordi alle har brug for en ven

en: Free
da: Gratis

en: Full Styles
da: Normale layouts

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Get the Skinny on the Latest Updates
da: Få et hurtigt overblik over de seneste opdateringer

en: Getting Started
da: Kom i gang

en: Give us 5 stars!
da: Giv os 5 stjerner!

en: Google Calendar
da: Google kalender

en: Google Maps default zoom level
da: Google Maps standard zoom niveau 

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
da: Har du en begivenhed, der løber forbi midnat? Vælg et tidspunkt efter den begivenheds afslutning for at undgå, at begivenheden vises på næste dags kalender.

en: Help
da: Hjælp

en: Here is the iCal feed URL for your events:
da: iCal link til dine begivenheder:

en: Hide From %s Listings
da: Gem fra %s Lister

en: Hide the following settings tabs on every site:
da: Gem følgende indstillingsfaner på alle sites:

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact <a href="%s">support.</a>
da: Hmm &hellip; der er noget galt med denne validator. Kontakt venligst <a href="%s">support.</a>

en: If this is your first time using The Events Calendar, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
da: Hvis det er første gang, du bruger The Events Calendar, har du noget at se frem til og er godt på vej til at oprette din første begivenhed. Her er noget basisviden, der har vist sig at være værdifuld for brugere, der hopper ud i det for første gang:

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
da: Du kan tilføje HTML efter begivenheden. Dette kan være en hjælp, hvis layoutet eller visningen skal finjusteres.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
da: Du kan tilføje HTML før begivenheden. Dette kan være en hjælp, hvis layoutet eller visningen skal finjusteres.

en: If you find that you aren't getting the level of service you've come to expect from Modern Tribe, shoot us an email at %s or tweet %s and tell us why. We'll do what we can to make it right.
da: Hvis du ikke synes, du får det serviceniveau, du forventer af Modern Tribe, så send os en email på %s eller tweet %s og fortæl os hvorfor. Vi vil gøre hvad vi kan for at rette op på det.

en: If you suspect that the problem you're having is related to another plugin, or we're just plain having trouble reproducing your bug report, please copy and send all of this to our support team.
da: Hvis du mistænker at det problem, du møder, har noget at gøre med et andet plugin, eller hvis vi bare har svært ved at reproducere din fejlmelding, så kopier og send venligst alt dette til vores support team.

en: If you're a user of The Events Calendar and would like more support, please %spurchase a PRO license%s. We hit the PRO forums daily, and can provide a deeper level of customization/integration support for paying users than we can on WordPress.org.
da: Hvis du er bruger af The Events Calendar og ønsker mere support, bedes du %skøbe en PRO licens%s. Vi gennemgår PRO foraene dagligt og kan tilbyde et dybere niveau af tilpasnings/integrationssupport til betalende brugere end vi kan på WordPress.org.

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
da: Hvis dine begivenheder har organisatorer eller venues, så importér dem venligst først.

en: Import
da: CSV import

en: Import CSV File
da: Importer CSV fil

en: Import Instructions
da: Importinstruktioner

en: Import Result
da: Importer resultat

en: Import Settings
da: Importer indstillinger

en: Import Type:
da: Importtype

en: Import complete!
da: Import fuldført!

en: Import: CSV
da: Importer CSV fil

en: Include events in main blog loop
da: Inkluder begivenheder i din blog

en: Initializing Tribe Events on %s
da: Indlæser Tribe Events på %s

en: Inserted: %d
da: Indsat: %d

en: Instructions
da: Instruktioner

en: Invalid field type specified
da: Forkert felttype valgt

en: Invalid or incomplete field passed
da: Ugyldigt feldt fundet

en: Keep The Events Calendar Core FREE
da: Behold The Events Calendar Core FREE

en: Keep the Core Plugin <strong>FREE</strong>!
da: Behold Core Plugin <strong>FREE</strong>!

en: Last Update
da: Senest opdateret

en: Latest Version:
da: Seneste version:

en: License Key
da: Licensnøgle

en: License key(s) updated.
da: Licensnøgle(r) opdateret.

en: Licenses
da: Licenser

en: List
da: Liste

en: Listed %s
da: Listet %s

en: Loading %s
da: Indlæser %s

en: Location
da: Lokation

en: Looking for More Features?
da: På udkig efter yderligere funktioner?

en: Looking for Something Special?
da: På udkig efter noget specielt?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
da: Leder du efter yderligere funktionaliteter, såsom gentagende begivenheder, custom meta, community begivenheder og billetsalg?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
da: Leder du efter yderligere funktionaliteter, såsom gentagende begivenheder, custom meta, community begivenheder og billetsalg?

en: Map Settings
da: Kortindstillinger

en: Merge Duplicates
da: Fjern dubletter

en: Miscellaneous Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Missing required fields in row %d.
da: Mangler påkrævede felter i række %d.

en: Month
da: Måned

en: Month and year format
da: Måned og år format

en: Month view events per day
da: Månedsvisning begivenheder pr. dag

en: Month's %s
da: Måneders %s

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
da: Mere detaljeret styling, forsøger at bruge styles fra dit theme.

en: More...
da: Mere…

en: My %s
da: Min %s

en: Network
da: Nerværk

en: Network Settings
da: Netværksindstillinger

en: New %s
da: Ny %s

en: New %s Category Name
da: Nyt %s Kategori-navn

en: News For Events Users
da: Nyheder for begivenhedsbrugere

en: News from Modern Tribe
da: Nyheder fra Modern Tribe

en: Newsletter Signup
da: Tilmeld dig nyhedsbrevet

en: Next
da: Næste

en: Next %s <span>&raquo;</span>
da: Næste %s <span>&raquo;</span>

en: Next Day <span>&raquo;</span>
da: Kommende <span>&raquo;</span>

en: No %s found
da: Ingen %s fundet

en: No %s found in Trash
da: Ingen %s fundet i papirkurven

en: No %s scheduled for <strong>%s</strong>. Please try another day.
da: Ingen %s planlagt for <strong>%s</strong>. Prøv venligst med en anden dag.

en: No checkbox options specified
da: Ingen checkbox options valgt

en: No importer defined for %s
da: Der er ikke defineret en importer for %s.

en: No matching %s listed under %s scheduled for <strong>%s</strong>. Please try another day.
da: Ingen match %s anført under %s kalendersat for <strong>%s</strong>. Prøv en anden dato.

en: No matching %s listed under %s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %s.
da: Ingen matchende %s listet under %s. Prøv at se den fulde kalender for en komplet liste over %s.

en: No matching %s listed under %s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
da: Ingen matchende %s listet under %s. Prøv venligst at se den fulde kalender for en komplet liste over begivenheder. 

en: No previous %s
da: Ingen tidligere %s 

en: No radio options specified
da: Ingen radio options valgt

en: No results were found for %s in or near <strong>"%s"</strong>.
da: Ingen resultater blev fundet  for %s i eller nær <strong>"%s"</strong>.

en: No saved %s exists.
da: %s er ikke gemt noget sted.

en: No select options specified
da: Ingen select options valgt

en: No upcoming %s listed under %s. Check out upcoming %s for this category or view the full calendar.
da: Ingen kommende %s listet under %s. Se kommende %s for denne kategori eller se den fulde kalender. 

en: Non-existant field validation function passed
da: Ikke-ekstisterende feldtfunktion fundet

en: None of your settings were saved. Please try again.
da: Dine indstillinger blev ikke gemt. Prøv igen.

en: Not getting help?
da: Får du ingen Hjælp?

en: Number of events to show per page
da: Antal begivenheder pr. side

en: Once Every 30 Mins
da: Hver halve time

en: Once your setting is saved, move to the applicable Import tab to select import specific criteria.
da: Når du har valgt og gemt dine indstillinger, skal du fortsætte til den relevante Import fane for at angive dine importkriterier 

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
da: En kolonne i din CSV bør have begivenhedstitlen. En anden bør have begivenhedens start-dato. Alle andre felter er valgfrie.

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
da: En kolonne i din CSV bør have organisator/venue navnet. Alle andre felter er valgfrie.

en: Ongoing
da: Fortsætter

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
da: Inkluderer kun tilstrækkelig css til at opnå komplekse layouts såsom kalender- og ugevisning.

en: Order #
da: Ordre #

en: Order Status
da: Ordrestatus

en: Organizer
da: Arrangør

en: Organizer Email
da: Arrangør e-mail

en: Organizer Name
da: Navn på arrangør

en: Organizer Phone
da: Arrangørens telefon

en: Organizer Website
da: Arrangørens hjemmeside

en: Organizers
da: Arrangører

en: Origin:
da: Oprindelse:

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
da: Ellers, hvis du er eventyrlysten, kan du komme igang ved at gå til begivenheds-menuen og oprette din første begivenhed.

en: PSST... Want a Discount?
da: PSST... Vil du have rabat?

en: Parent %s Category
da: Forælder %s Kategori

en: Parent %s Category:
da: Forælder %s Kategori:

en: Past %s
da: Tidligere %s

en: Pending
da: Afventer

en: Perform Import
da: Udfør import

en: Phone:
da: Telefon:

en: Postal Code:
da: Postnummer:

en: Prev
da: Forrige

en: Price:
da: Pris:

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
da: Produktudgivelser, tutorials og community aktiviteter

en: Published
da: Udgivet

en: Purchaser
da: Køber

en: Purchaser email
da: Købers e-mail

en: Purchaser name
da: Købers navn

en: Questions? <a href="%s">Watch the video</a>.
da: Spørgsmål? <a href="%s">Se videoen</a>.

en: Rate <strong>The Events Calendar</strong> <a href="%1$s" target="_blank">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> on <a href="%1$s" target="_blank">WordPress.org</a> to keep this plugin free.  Thanks from the friendly folks at Modern Tribe.
da: Bedøm <strong>The Events Calendar</strong> <a href="%1$s" target="_blank">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> på <a href="%1$s" target="_blank">WordPress.org</a> for at bibeholde denne plugin som værende gratis.  På forhånd tak fra de venlige udviklere fra Modern Tribe.

en: Rate It
da: Stem

en: Rate it five stars today!
da: Giv den fem stjerner i dag!

en: Release Notes
da: Release Noter

en: Release notes for painting an overall picture of the plugin's lifecycle and when features/bug fixes were introduced.
da: Udgivelsesnoter for at male det overordnede billede af plugin'ets livscyklus og hvornår features/fejlrettelser blev introduceret.

en: Remove
da: Fjern

en: Requires:
da: Kræver:

en: Right here
da: Lige her

en: Sale Price:
da: Udsalgspris

en: Save this ticket
da: Gem denne billet

en: Search
da: Søg efter begivenheder

en: Search %s
da: Søg efter %s

en: Search %s Categories
da: Søg %s kategorier

en: Security Code
da: Sikkerhedskode

en: See an example of the link
da: Se eksempel på link

en: See who purchased tickets to this event
da: Se hvem der har købt billetter til begivenheden

en: Select a Country:
da: Vælg et land:

en: Select a State:
da: Stat:

en: Select a User:
da: Vælg en bruger:

en: Select an Image
da: Vælg et billede

en: Select the appropriate import type.
da: Vælg den passende importtype.

en: Select the date format to use in datepickers
da: Vælg det dato format som skal bruges når der vælges dato

en: Select...
da: Vælg...

en: Sell using:
da: Sælg med:

en: Send the attendee list by email
da: Send deltagerlisten pr. e-mail

en: Sending...
da: Sender...

en: Set as ticket header
da: Vælg som overskrift på billet

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
da: Indstil standardsymbolet for valuta til prisen for deltagelse i begivenheder. En ændring af denne indstilling påvirker kun fremtidige begivenheder.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings saved.
da: Indstillingerne blev gemt.

en: Show Google Map:
da: Vis Google Map kortvisning:

en: Show Google Maps Link:
da: Vis Google Map link:

en: Show The Events Calendar link
da: Tilføj link til The Events Calendar

en: Show comments
da: Vis kommentarer

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
da: Vis begivenheder i din blog sammen med andre indlæg. Begivenheder vil fortsat også kunne vises som normalt.

en: Show widget only if there are upcoming events:
da: Widget vises kun, hvis der er planlagt fremtidige begivenheder:

en: Show:
da: Vis:

en: Sign Up
da: Tilmeld dig

en: Single event URL slug
da: Link til begivenhed

en: Skeleton Styles
da: Simple layouts

en: Skipped row numbers: %s
da: Sprang over rækkenumre: %s

en: Skipped: %d
da: Sprunget over: %d

en: Sold %d
da: Solgt %d

en: Sold %d %s
da: Solgte %d %s

en: Sold %d of %d
da: Solgt %d af %d

en: Sold %d of %d %s
da: Solgte %d af %d %s

en: Sometimes it's hard to tell what's going wrong without knowing more about your system steup. For your convenience, we've put together a little report on what's cooking under the hood.
da: Nogle gange kan det være svært at sige, hvad der går galt, uden at kende dit systems opsætning. For nemheds skyld har vi sat en lille rapport sammen om, hvad der kører under motorhjelmen.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
da: The Events Calendar kræver PHP %s eller nyere. Spørg eventuelt din Web host om du kan blive opgraderet til en nyere version af PHP.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
da: The Events Calendar kræver WordPress %s eller nyere. Venligst opgrader din WordPress installation.

en: Sorry, key validation server is not available.
da: Desværre, nøglevalideringsserveren er ikke tilgængelig.

en: Sorry, this key is expired.
da: Desværre, denne nøgle er udløbet.

en: Sorry, this key is not valid.
da: Desværre, denne nøgle er ikke gyldig.

en: Sorry, this key is out of installs.
da: Desværre, denne nøgle kan ikke bruges i flere installationer.

en: Start Date
da: Startdato

en: Start Date &amp; Time:
da: Starttidspunkt

en: Start Date / Time:
da: Starttidspunkt / dato

en: Start sale:
da: Åben billetsalg:

en: State or Province:
da: Område/provins:

en: Stay in touch with The Events Calendar Pro. We send out periodic updates, key developer notices, and even the occasional discount.
da: Hold dig orienteret om The Events Calendar Pro. Vi udsender med mellemrum opdateringer, nyheder fra vores udviklere og gode tilbud

en: Sticky in Month View
da: Klæbende i månedsvisning

en: Support Resources
da: Support ressourcer

en: System Information
da: Systeminformation

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
da: Skabelon-tilsidesættelser bør flyttes til den korrekte undermappe: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
da: Skabelon-tilsidesættelser bør flyttes til den korrekte undermappe: tribe_get_template_part('%s')

en: Temporary file not found. Could not save %s.
da: Midlertidig fil ikke fundet. Kunne ikke gemme %s. 

en: Thanks for Updating The Events Calendar
da: Tak for at du opdaterede The Events Calendar

en: The Events Calendar Settings
da: The Events Calendar indstillinger

en: The Events Calendar: Community Events
da: Community Events 

en: The Events Calendar: Eventbrite Tickets
da: Eventbrite Tickets 

en: The Events Calendar: Facebook Events
da: Facebook Events 

en: The Events Calendar: Import
da: The Events Calendar: Importer

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
da[0]: Indstillingen ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.
da[1]: Indstillingerne ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
da: Ovenstående burde være i flertal, men er i ental. <br /> Linket til din begivenhed er: %s

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
da: Møntfodssymbolet vises normalt foran værdien. Aktivering af denne valgmulighed viser symbolet efter værdien.

en: The file went away. Please try again.
da: Filen forsvandt. Prøv venligst igen.

en: The following plugins are out of date: <b>%s</b>. All add-ons contain dependencies on The Events Calendar and will not function properly unless paired with the right version. %sLearn More%s.
da: Følgende plugins er ikke opdaterede: <b>%s</b>. Alle add-ons er afhængige af The Events Calendar og vil ikke virke korrekt så længe de ikke er opdaterede med den rette version. %sLæs mere%s.

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
da: Denne funktion skal være efter en $begivenhed eller bruges i et loop. 

en: The import statistics above have the following meaning:
da: Importstatistikken oven for betyder følgende:

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
da: 580px i bredden (ingen begrænsninger i højden) anbefales til e-mails og til mobilsurfing. 1160px i bredden anbefales til enheder med "retina" skærme.

en: The request was sent insecurely.
da: Forespørgslen er ikke afsendt sikkert.

en: The request wasn't sent from this tab.
da: Forespørgslen var ikke sendt fra dette faneblad.

en: The requested date "%s" was not valid &ndash; showing the current month instead
da: Den ønskede dato "%s" er ikke valid &ndash; viser den nuværende måned i stedet. 

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.</p><p>There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications.
da: Indstillingerne nedenfor styrer visningen af din kalender. Hvis tingene ikke ser rigtige ud, så prøv at skifte mellem de tre "style sheet" muligheder eller vælg en side-skabelon fra dit tema. </p> <p> Der vil være situationer, hvor ingen ud-af-boksen skabelon er 100 % perfekt. Tjek vores <a href="%s"> vores themer's guide </a> for instruktioner om brugerdefinerede ændringer.

en: The slug used for building the events URL.
da: Den korte titel bruges som element i begivenhedens link.

en: There are no fields setup for this tab yet.
da: Der er endnu ikke sat nogen felter op på dette faneblad.

en: There are no upcoming %s at this time.
da: Der er ingen kommende %s på dette tidspunkt

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this month. Try searching next month.
da: Ingen resultater for <strong>"%s"</strong> denne måned. Prøv at søge i næste måned.

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong>.
da: Der blev ikke fundet nogen resultater for <strong>"%s"</strong>.

en: There were no results found.
da: Der blev ikke fundet nogen resultater.

en: This %s has passed.
da: Denne %s er passeret. 

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
da: Denne kalender er drevet af The Events Calendar.

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
da: Denne begivenhed blev oprettet med Community Events. Er du sikker på at du vil sælge billetter til begivenheden?

en: This file has column names in the first row
da: Denne fil har kolonnenavne i første række

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
da: Her kan alle globale netværksindstillinger for Modern Tribe's The Events Calendar indstilles.

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
da: Denne valgmulighed er deaktiveret når "Deaktiver begivenhedssøgefeltet" er krydset af i Visningsindstillinger fanebladet.

en: Ticket #
da: Billet #

en: Ticket Description:
da: Billetbeskrivelse:

en: Ticket Name:
da: Billetnavn:

en: Ticket Sales
da: Billetsalg

en: Ticket Type
da: Billettype

en: Ticket header image
da: Billede på billet

en: Ticket type
da: Billettype

en: Tickets
da: Billetter

en: Tickets sold:
da: Solgte billetter:

en: Time &amp; Date
da: Tidspunkt &amp; Dato

en: Time range separator
da: Tidsangivelses seperator

en: Time:
da: Tidspunkt:

en: Title:
da: Titel:

en: To import events, first select a %sDefault Import Event Status%s below to assign to your imported events.
da: For at importere begivenheder vælg og tildel først en  %sDefault Import Event Status%s nedenfor til dine importerede begivenheder

en: To import organizers or venues:
da: For at importere arrangører eller venues:

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: Comoros

en: Tribe Events Styles
da: Tribe layouts

en: Undo Check in
da: Fortryd tjek ind

en: Unknown or not set
da: Ukendt eller ikke valgt

en: Unnamed Venue
da: Unavngivet sted

en: Upcoming %s
da: Kommende %s

en: Upcoming Events
da: Kommende begivenheder

en: Update %s Category
da: Opdater %s Kategori

en: Updated: %d
da: Opdateret: %d

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
da: Upload en CSV fil med en post på hver linje. Den første linje må indeholde kolonnenavne (afkryds boksen herunder).

en: Upload a properly formatted, UTF-8 encoded CSV file. Not sure if your file is UTF-8 encoded? Make sure to specify the character encoding when you save the file, or pass it through a <a href='http://i-tools.org/charset/exec?dest=utf-8&src=auto&download=1'>conversion tool</a>.
da: Opload en fornuftigt formateret UTF-8 encoded CSV fil. Er du ikke sikker på, om din fil er UTF-8 encoded? Sørg for at specificere character encoding, når du gemmer filen eller send den igennem et <a href='http://i-tools.org/charset/exec?dest=utf-8&src=auto&download=1'>konverteringsværktøj</a>.

en: Upload image for the ticket header
da: Upload billede til billettens overskrift

en: Use Javascript to control date filtering
da: Brug Javascript til at styre datofiltreringen

en: Use New %s
da: Brug nyt %s

en: Use Saved %s:
da: Brug gemt %s:

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
da: Brug denne kalender for at dele kalender data på Google Calendar, Apple iCal og andre kompatible apps

en: Users of the free The Events Calendar should post their support concerns to the plugin's %sWordPress.org support forum%s. While we are happy to help identify and fix bugs that are reported at WordPress.org, please make sure to read our %ssupport expectations sticky thread%s before posting so you understand our limitations.
da: Brugere af den gratis The Events Calendar bør skrive deres support spørgsmål i plugin'ets %sWordPress.org support fora%s. Vi hjælper gerne med at identificere og reparere fejl, der rapporteres på WordPress.org, men læs venligst vores %sfastgjorte tråde om support forventninger%s før du stiller dit spørgsmål, således at du forstår vore begrænsninger.

en: Valid Key! Expires on %s
da: Gyldig nøgle! Udløber %s

en: Venue
da: Sted

en: Venue Address
da: Venue adresse

en: Venue Address 2
da: Stedets adresse 2

en: Venue City
da: Venue by

en: Venue Country
da: Venue land

en: Venue Name
da: Venue navn

en: Venue Phone
da: Venue telefon

en: Venue State/Province
da: Venue område/provins:

en: Venue Website
da: Stedets website

en: Venue Zip
da: Venue postnr.

en: Venues
da: Steder

en: View
da: Gå til

en: View %s
da: Vis %s

en: View 1 %1$s | View All %2$s %3$s
da[0]: Gennemse 1 %1$s
da[1]: Gennemse alle %2$s %3$s

en: View All %s
da: Se alle %s

en: View All Add-Ons
da: Se alle Add-ons

en: View As
da: Vis som

en: View Calendar
da: Se kalenderen

en: View Update Page
da: Se opdaterings-siden

en: View Welcome Page
da: Se velkomst-siden

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
da: Se opdaterings-siden

en: View the page that displayed when you updated the plugin.
da: Vis siden som du så da du opdaterede vores plugin

en: We hit the WordPress.org forum throughout the week, watching for bugs. If you report a legitimate bug that we're able to reproduce, we will log it and patch for an upcoming release. However we are unfortunately unable to provide customization tips or assist in integrating with 3rd party plugins or themes.
da: Vi gennemgår WordPress.org forummet i løbet af ugen og kigger efter bugs. Hvis du rapporterer en berettiget fejl, som vi er i stand til at reproducere, vil vi logge og lappe den til en kommende udgave. Vi kan dog ikke give tilpasningstips eller assistere med integration af 3. parts plugins eller themes.

en: We hope our plugin is helping you out.
da: Vi håber du er glad for vores plugin.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
da: Vi sender rabatter til vores kerne-brugere via vores nyhedsbrev

en: We were unable to process your request. Please try again.
da: Vi kunne ikke udføre din forespørgsel. Prøv venligst igen.

en: We've also got a %sModern Tribe UserVoice%s page where we're actively watching for feature ideas from the community. If after playing with the plugin and reviewing the resources above, you're finding a feature isn't present that should be, let us know. Vote up existing feature requests or add your own, and help us shape the future of the products business in a way that best meets the community's needs.
da: Vi har også en %sModerns Tribe UserVoice%s side, hvor vi aktivt kigger efter feature-ideer fra fællesskabet. Hvis du, når du har leget med plugin'et og ressourcerne herover, mangler en feature, der ikke er tilstede men burde være det, så lad os det vide. Stem på eksisterende feature forespørgsler eller tilføj din egen og hjælp os med at forme fremtiden for produktforreningen på den måde, der bedst møder fællesskabets behov.

en: We've redone our support page from the ground up in an effort to better help our users. Head over to our %sSupport Page%s and you'll find lots of great resources, including:
da: Vi har ombygget vores support side fra bunden i et forsøg på bedre at kunne hjælpe vore brugere. Smut hen på vores %ssupport side%s og du vil finde masser af gode ressourcer, herunder:

en: Website:
da: Hjemmeside:

en: Week's %s
da: Ugers %s

en: Welcome to The Events Calendar
da: Velkommen til The Events Calendar

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
da: Når begivenheder er sticky i månedsvisning, vil de vises først i listen over begivenheder i en given dags blok.

en: When will ticket sales occur? If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
da: Hvornår er billetsalget åbent? 

en: Where's my calendar?
da: Hvor er min kalender?

en: Why am I seeing this message?
da: Hvorfor ser jeg denne besked?

en: Without a defined location your event will not display a <a href="https://support.google.com/webmasters/answer/164506" target="_blank">Google Rich Snippet</a> on the search results.
da: Uden en lokation vil din begivenhed ikke vise et <a href="https://support.google.com/webmasters/answer/164506" target="_blank">Google Rich Snippet</a> på søgeresultatet.

en: Wordpress.org Plugin Page
da: Wordpress.org Plugin side

en: Written documentation can only take things so far...sometimes, you need help from a real person. This is where our %ssupport forums%s come into play.
da: Skrevet dokumentation kan man kun nå et stykke vej med &hellip; nogle gange har du brug for en rigtig person. Her kommer vores %ssupport forum%s ind i billedet.

en: Yes
da: Ja

en: Yesterday
da: I går

en: You <strong>cannot</strong> use the same slug as above. The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single Event URL is like: %s
da: Der <strong>må ikke</strong> benyttes samme korte link titel som ovenfor. Titlen ovenfor bør være i flertal, og denne titel bør være i ental. <br /> Linket til individuellet begivenheder er: %s

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
da: Du kører version %s og fortjener et knus :-)

en: You are up to date!
da: Du har den nyeste version!

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
da: Anvend Skærmindstillinger til at vælge hvilke kolonner der skal vises. Dette gælder for tabeller, e-mails, print og CSV eksport. 

en: You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. The current URL for your events page is <a href="%s">%s</a>. In order to edit the slug here, <a href="%soptions-permalink.php">enable pretty permalinks</a>.
da: Du kan ikke redigere den korte link titel, eftersom du ikke har aktiveret permanente links. Den nuværende URL for begivenhedens side er <a href="%s">%s</a>. For at aktivere permanente links <a href="%soptions-permalink.php">klik her</a>.

en: You don't have permission to do that.
da: Du har ikke rettigheder til dette.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
da: Du har ændret gentagelsereglen for denne %1$s.  Hvis du gemmer %1$s vil du opdatere alle fremtidige %2$s.  Hvis du ikke vil ændre alle %2$s, så opdater venligst siden. 

en: You may want to consider <a href="http://wordpress.org/plugins/tags/obfuscate">obfuscating</a> any e-mail address published on your site to best avoid it getting harvested by spammers.
da: Du skulle måske overveje at <a href="http://wordpress.org/plugins/tags/obfuscate">skjule</a> de e-mail adresser, der er publiceret på dit site for at undgå, at de bliver høstet af spammere.

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
da: Ved opgradering fra en præ-3.0 version af The Events Calendar kan der ske en dublering af steder og arrangører. Klik denne knap for at fjerne dubletter.

en: You must select at least one view.
da: Vælg mindst én visningstype.

en: You need to select a user or type a valid email address
da: Vælg en bruger eller indtast en gyldig e-mailadresse

en: You need to upgrade!
da: Opgradering kræves!

en: You've requested a non-existent tab.
da: Det efterspurgte faneblad findes ikke.

en: Your current Events URL is %s
da: Linket til nuværende begivenhed er %s

en: Your current events URL is: %s
da: Link: %s

en: Your form had the following errors:
da: Din formular oplevede følgende fejl:

en: Your ticket has been deleted.
da: Din billet er slettet.

en: Your ticket has been saved.
da: Din billet er blevet gemt.

en: Your tickets
da: Dine billetter

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
da: Din version af The Events Calendar er ikke kompatible med dine The Events Calendar Add-ons. %sOpdater venligst%s.

en: attendees
da: deltagere

en: category
da: kategori

en: day
da: I dag

en: iCal Export
da: Eksportér

en: list
da: liste

en: month
da: måned

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
da: med funktionsnavn:

en: or
da: eller

en: past
da: tidligere

en: today
da: I dag

en: upcoming
da: kommende
