The Events Calendar - en to fr translation catalogue (733 entries)

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: If you find that you aren't getting the level of service you've come to expect from Modern Tribe, shoot us an email at %s or tweet %s and tell us why. We'll do what we can to make it right.
fr: Si vous trouvez que vous ne reçoivent pas le niveau de service que vous êtes venus à attendre de tribu moderne, envoyez-nous un email à %s ou %s de tweet et dites-nous pourquoi. Nous ferons tout notre possible pour faire droit.

en: More...
fr: Plus…

en: Forums: Because Everyone Needs A Buddy
fr: Forums : Parce que tout le monde a besoin d'un copain

en: Not getting help?
fr: Ne pas obtenir de l'aide ?

en: Latest Version:
fr: Dernière Version :

en: Author:
fr: Auteur:

en: Modern Tribe Inc
fr: Modern Tribe

en: Nebraska
fr: Nébraska

en: Requires:
fr: Exigences :

en: Wordpress.org Plugin Page
fr: Page Plugin Wordpress.org

en: Average Rating
fr: Note moyenne

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: Based on %d rating | Based on %d ratings
fr[0]: Sur la base %d Note
fr[1]: Sur la base %d Note

en: Give us 5 stars!
fr: Nous donner 5 étoiles !

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: Premium Add-Ons
fr: Modules de prime

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: (Coming Soon!)
fr: (À venir !)

en: News and Tutorials
fr: News et tutoriels

en: Network Settings
fr: Paramétrages réseau

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
fr: C’est ici que tous les réglages globaux de réseau du plugin peuvent être modifiés.

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Hide the following settings tabs on every site:
fr: Masquer les onglets paramètres suivants sur chaque site :

en: Address:
fr: Adresse:

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: City:
fr: Ville :

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Country:
fr: Pays:

en: State or Province:
fr: État / Province :

en: Select a State:
fr: Sélectionnez un État :

en: Postal Code:
fr: Code postal:

en: Show Google Map:
fr: Voir la carte de Google :

en: Virginia
fr: Virginie

en: Show Google Maps Link:
fr: Montrer le lien de Google Maps :

en: Title:
fr: Titre:

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Show:
fr: Afficher :

en: Show widget only if there are upcoming events:
fr: Afficher le widget uniquement s’il y a des événements à venir :

en: Details
fr: Détails

en: Event Tags:
fr: Étiquettes de l'événement:

en: %1$s %2$s iCal Feed
fr: %1$s %2$s iCal Source

en: Origin:
fr: Origine :

en: Add to Google Calendar
fr: Ajouter à Google Calendar

en: Google Calendar
fr: Google Agenda

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
fr: La fonction doit être passé un $event ou utilisé dans la boucle.

en: Download .ics file
fr: Télécharger le fichier .ics

en: <span>&laquo;</span> Previous Day
fr: <span>&laquo;</span>Jour précédent

en: iCal Export
fr: Exportation iCal

en: Next Day <span>&raquo;</span>
fr: Jour suivant <span>&raquo;</span>

en: Month's %s
fr: Mois de %s

en: Yesterday
fr: Hier

en: Week's %s
fr: Semaine de %s

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Day's %s
fr: Jour(s) %s

en: Category
fr: Catégorie

en: Listed %s
fr: %s Listé

en: Tags:
fr: Étiquettes:

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
fr: Utilisez ceci pour partager les données de calendrier avec Google Calendar, Apple iCal et d’autres applications compatibles

en: Loading %s
fr: Chargement en cours %s

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
fr: Vous exécutez la Version %s et méritent un câlin:-)

en: Free
fr: Gratuit

en: Keep the Core Plugin <strong>FREE</strong>!
fr: Garder le noyau Plugin <strong>gratuit</strong>!

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
fr: Calendrier propulsé par %sThe Events Calendar%s

en: Every time you rate <strong>5 stars</strong>, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
fr: Chaque fois que vous noter <strong>5 étoiles</strong>, une fée est née. Peut-être pas d'accord, mais plus d'utilisateurs heureux signifient davantage de contributions et d'aide sur les forums. La Communauté a besoin de votre voix.

en: Upcoming %s
fr: Prochains %s

en: Rate It
fr: Notez-le

en: %1$s for %2$s - %3$s
fr: %1$s pour %2$s - %3$s

en: PSST... Want a Discount?
fr: PSST... Vous voulez un rabais ?

en: Past %s
fr: Passé %s

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
fr: Nous envoyons des remises à nos utilisateurs de base par l'intermédiaire de notre newsletter.

en: %1$s for %2$s
fr: %1$s pour %2$s

en: Sign Up
fr: Inscription

en: Your current Events URL is %s
fr: Votre URL actuel est : %s

en: Looking for Something Special?
fr: Vous cherchez quelque chose de spécial ?

en: You <strong>cannot</strong> use the same slug as above. The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single Event URL is like: %s
fr: Vous <strong>ne pouvez pas</strong> utiliser le même permalien que ci-dessus. Le permalien ci-dessus devrait être au pluriel et celui-ci devrait être singulier. <br />Votre URL de stage unique est: %s

en: Column Mapping: %s
fr: Mappage des colonnes : %s

en: Community Events
fr: Événements communautaires

en: Columns have been mapped based on your last import. Please ensure the selected fields match the columns in your CSV file.
fr: Colonnes ont été liées en fonction de votre dernière importation. S’il vous plaît assurez vous que les champs sélectionnés correspondent aux colonnes dans votre fichier CSV.

en: Filters
fr: Filtres

en: Column Headings
fr: En-têtes de colonnes

en: Event Fields
fr: Champs de l'événement

en: News For Events Users
fr: Nouvelles de Modern Tribe

en: Perform Import
fr: Démarrer l’importation

en: Keep The Events Calendar Core FREE
fr: Garder le noyau de calendrier d'événements gratuit

en: The Events Calendar: Import
fr: Le calendrier des événements: Importation

en: 5 star ratings help us bring TEC to more users. More happy users mean more support, more features, and more of everything you know and love about The Events Calendar. We couldn't do this without your support.
fr: 5 cotes nous aident à apporter des TEC à davantage d'utilisateurs. Plus d'utilisateurs heureux signifient davantage de soutien, plus de fonctionnalités et plus de tout ce que vous connaissez et appréciez tout le calendrier des événements. Nous ne pouvions pas faire sans votre soutien.

en: Rate it five stars today!
fr: Notez-le aujourd'hui cinq étoiles !

en: To import events, first select a %sDefault Import Event Status%s below to assign to your imported events.
fr: Pour importer des stages, sélectionnez d’abord un %sDefault importation État du stage%s ci-dessous pour attribuer à vos événements importés.

en: Newsletter Signup
fr: Inscription newsletter

en: Once your setting is saved, move to the applicable Import tab to select import specific criteria.
fr: Une fois que votre réglage est enregistré, passer à l’onglet Importer applicable à sélectionner des critères spécifiques d’importation.

en: Stay in touch with The Events Calendar Pro. We send out periodic updates, key developer notices, and even the occasional discount.
fr: Restez en contact avec The Events Calendar Pro. Nous envoyons des mises à jour périodiques, des avis importants aux développeurs et même des rabais occasionnels.

en: Import Settings
fr: Importer les paramètres

en: Getting Started
fr: Commencer

en: Default imported event status:
fr: Statut d'événement par défaut importé :

en: Check out the New User Primer &amp; Tutorials
fr: Découvrez le nouvel utilisateur Primer &amp; tutoriels

en: Published
fr: Publié

en: Looking for More Features?
fr: Vous cherchez plus de fonctionnalités ?

en: Pending
fr: En attente

en: Addons for Community, Tickets, Filters, Facebook and more.
fr: Extensions pour Communauté, billets, Filtres, Facebook et plus.

en: Draft
fr: Brouillon

en: Support Resources
fr: Ressources de soutien

en: Events Import
fr: Importation d'événements

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
fr: FAQ, Documentation, tutoriaux et Forums

en: Import Instructions
fr: Instructions d’importation

en: Release Notes
fr: Notes de publication

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
fr: Si vos Événements ont des Organisateurs ou des Lieux, s’il vous plaît importer les en premier.

en: Get the Skinny on the Latest Updates
fr: Obtenir le maigre sur les mises à jour

en: To import organizers or venues:
fr: Pour importer des organisateurs ou des lieux :

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
fr: Versions du produit, des didacticiels et des activités communautaires

en: Select the appropriate import type.
fr: Sélectionnez le type d’importation approprié.

en: Tribe Event Add-Ons
fr: Extensions Tribe Event

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
fr: Télécharger un fichier CSV comportant un enregistrement sur chaque ligne. La première ligne peut contenir les noms de colonne (cocher la case ci-dessous).

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
fr: Une colonne dans votre fichier CSV devrait avoir obligatoirement le nom de l’Organisateur / le nom du Lieu. Tous les autres champs sont facultatifs.

en: Last Update
fr: Dernière mise à jour

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
fr: Après avoir téléchargé le fichier, vous aurez la possibilité d'indiquer comment les colonnes de votre CSV correspondent aux champs dans le calendrier des événements.

en: Hide From %s Listings
fr: Masquer des listes de %s

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
fr: Après avoir importé vos organisateurs et endroits, importer vos événements:

en: Sticky in Month View
fr: Post-it dans l'affichage mois

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
fr: Une colonne dans votre CSV devrait avoir le titre de l'événement. Une autre devrait avoir l'événement date de début. Tous les autres champs sont facultatifs.

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
fr: Lorsque les stages sont consécutifs en vue du mois, ils vont s’afficher en premier dans la liste des stages dans un bloc de jour donné.

en: Questions? <a href="%s">Watch the video</a>.
fr: Questions ? <a href="%s">Regardez la vidéo</a>.

en: Time &amp; Date
fr: Heure / Date

en: Import Type:
fr: Type d’importation:

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
fr: Vous avez changé les règles de récurrence de ce%1$s. Sauvegarde des %1$s mettra à jour tous les futurs %2$s. Si vous ne vouliez pas changer tous les %2$s, alors s’il vous plaît rafraîchir la page.

en: CSV File:
fr: Fichier CSV

en: All Day %s:
fr: Tous les jours %s:

en: Upload a properly formatted, UTF-8 encoded CSV file. Not sure if your file is UTF-8 encoded? Make sure to specify the character encoding when you save the file, or pass it through a <a href='http://i-tools.org/charset/exec?dest=utf-8&src=auto&download=1'>conversion tool</a>.
fr: Choisissez un fichier formaté adéquatement : Un fichier CSV encodé au format UTF-8. Vous ne savez pas si votre fichier est encodé au format UTF-8? Veuillez vérifier de spécifier l’encodage des caractères lorsque vous sauvegardez le fichier, ou passez le par un <a href=‘http://i-tools.org/charset/exec?dest=utf-8&src=auto&download=1'>outil de conversion</a>.

en: Start Date &amp; Time:
fr: Date de début et l'heure :

en: This file has column names in the first row
fr: Ce fichier contient les noms de colonne dans la première rangée

en: YYYY-MM-DD
fr: AAAA-MM-JJ

en: Import CSV File
fr: Importer un fichier CSV

en: End Date &amp; Time:
fr: Fin Date &amp; heure :

en: Import Result
fr: Résultat d’importation

en: Location
fr: Emplacement

en: Import complete!
fr: Import complet !

en: %s Website
fr: %s Site web

en: Inserted: %d
fr: Inséré : %d

en: URL:
fr: URL :

en: Updated: %d
fr: Mise à jour : %d

en: %s Cost
fr: %s Prix

en: Skipped: %d
fr: Ignoré : %d

en: Currency Symbol:
fr: Symbole monétaire:

en: The import statistics above have the following meaning:
fr: Les statistiques d’importation ci-dessus ont la signification suivante:

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
fr: Avant coûts [ Currency symbol position ]

en: <ol><li><strong>Inserted:</strong> A new item was inserted successfully.</li><li><strong>Updated:</strong> An item was found with the same name and/or start date. The existing item was updated with the new value from the file.</li><li><strong>Skipped:</strong> A row was found in the CSV file that could not be imported. Please see below for the invalid rows.</li></ol>
fr: <ol><li><strong>Inséré:</strong> Une nouvelle entrée a été inséré avec succès</li><li><strong>Mis à jour:</strong> Une entrée a été trouvé avec le même nom et/ou date de début. L’entrée existante a été mis à jour avec la nouvelle valeur du fichier.</li><li><strong>Ignoré:</strong> Une ligne a été trouvé dans le fichier CSV qui ne pouvait pas être importée. Veuillez vérifier ci-dessous les lignes invalides.</li></ol>

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
fr: Après coût [ Currency symbol position ]

en: Skipped row numbers: %s
fr: Sauté de numéros de ligne : %s

en: Cost:
fr: Coût :

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
fr: Entrer un 0 pour les %s gratuits ou laisser vide pour cacher le champ.

en: %s Name:
fr: %s Nom:

en: Day Navigation
fr: Navigation par jour

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Find out more
fr: Plus d’informations

en: Website:
fr: Site web :

en: %s List Navigation
fr: %s Liste de Navigation

en: Email:
fr: Courriel:

en: <span>&laquo;</span> Previous %s
fr: <span>&laquo;</span> %s Précédent

en: You may want to consider <a href="http://wordpress.org/plugins/tags/obfuscate">obfuscating</a> any e-mail address published on your site to best avoid it getting harvested by spammers.
fr: Vous pourriez envisager de noircir les adresses e-mail publiées sur votre site pour empêcher qu’elles soient collectées par des spammeurs.

en: Next %s <span>&raquo;</span>
fr: %s Suivant <span>&raquo;</span>

en: %s Name Already Exists
fr: %s Nom déjà existant

en: Find %s
fr: Recherche de %s

en: Event Summary
fr: Résumé des événements :

en: Event Views Navigation
fr: Navigation par l’affichage des événements

en: Event Details
fr: Détails de l’événement

en: View As
fr: Afficher en

en: Start Date / Time:
fr: Date de début / heure :

en: %s Tags:
fr: %s Étiquettes:

en: End Date / Time:
fr: Date de fin / heure :

en: %s for
fr: %s pour

en: Ticket Sales
fr: Vente de billets

en: Find out more »
fr: Pour en savoir plus »

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
fr[0]: (%d attente de révision)
fr[1]: (%d attentes de révisions)

en: Calendar Month Navigation
fr: Navigation mensuelle du calendrier

en: Sold %d %s
fr: %d %s Vendues

en: View 1 %1$s | View All %2$s %3$s
fr[0]: Voir 1 %1$s
fr[1]: Voir tous les %2$s %3$s

en: Sold %d of %d %s
fr: %d vendus sur %d %s

en: &laquo; All %s
fr: &laquo; Tous les %s

en: Tickets sold:
fr: Billets vendus :

en: Finalized:
fr: Finalisé :

en: Attendee List
fr: Liste des participants

en: Awaiting review:
fr: En attente de l'avis:

en: Your tickets
fr: Vos billets

en: Checked in:
fr: Archivé :

en: Ticket Type
fr: Type de billet

en: Send the attendee list by email
fr: Envoyer la liste des participants par email

en: Purchaser
fr: Acheteur

en: Select a User:
fr: Sélectionnez un utilisateur :

en: View All %s
fr: Voir toute %s

en: Select...
fr: Choisir...

en: There are no upcoming %s at this time.
fr: Il n'y a pas de %s programmés à ce moment-ci.

en: or
fr: ou

en: Email Address:
fr: Courriel:

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit in %s
fr: Modifier dans %s

en: View
fr: Voir

en: Sold %d
fr: %d vendu

en: Sold %d of %d
fr: Vendu %d de %d

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
fr: Cet événement a été créé à l'aide d'événements communautaires. Êtes-vous sûr de que vouloir vendre des billets pour cela ?

en: Upload image for the ticket header
fr: Transférer une image pour l’entête de la place

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
fr: La taille maximum d’une image pour un email est de 580px de large, elles seront mis à l’échelle pour les mobiles. Si vous souhaitez le support « retina », utilisez une image de 1160px de large.

en: Select an Image
fr: Sélectionnez une Image

en: Remove
fr: Supprimer

en: Add new ticket
fr: Ajouter un nouveau billet

en: Edit ticket
fr: Modifier le billet

en: Sell using:
fr: Vendre en utilisant :

en: Ticket Name:
fr: Nom du billet :

en: Ticket Description:
fr: Description du billet :

en: Price:
fr: Prix :

en: (0 or empty for free tickets)
fr: (0 ou vide pour des places gratuites)

en: Sale Price:
fr: Tarif de vente

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
fr: (Prix courant de la vente - ceci peut être gérer par l'éditeur du produit)

en: Start sale:
fr: Début vente :

en: End sale:
fr: Vente de fin :

en: When will ticket sales occur? If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
fr: Quand aura lieu la vente des billets ? Si vous ne définissez pas une date de début et de fin pour les ventes, billets seront disponibles à partir de maintenant jusqu'à la fin de l'événement.

en: Save this ticket
fr: Enregistrer ce billet

en: Default Events Template
fr: Modèle d'événements par défaut

en: Default Page Template
fr: Modèle de Page par défaut

en: Display Settings
fr: Paramètres d’affichage

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.</p><p>There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications.
fr: Les réglages ci-bas contrôlent l’affichage de votre calendrier. Si les choses ne semblent pas correctes, essayez de passez à l’un des trois options de feuilles de styles ou choisissez un modèle de page de votre thème.</p><p>Il y aura des situations où aucune des solutions fournies ne seront parfaits. Consultez <a href=“%s”>notre guide de création de thèmes</a> pour des instructions sur des modifications personnalisées.

en: Basic Template Settings
fr: Paramètres du modèle de base

en: Default stylesheet used for events templates
fr: Feuille de style par défaut utilisé pour les modèles d'événements

en: Skeleton Styles
fr: Styles de squelette

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
fr: Inclure uniquement le CSS nécessaire pour afficher les éléments complexes comme la vue calendrier ou par semaine.

en: Full Styles
fr: Styles complets

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
fr: Plus détaillées stylisme, essaie les styles de votre thème.

en: Tribe Events Styles
fr: Styles de Tribe Events

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
fr: A entièrement conçu et portant le titre de thème pour vos pages événements.

en: Events template
fr: Modèle d'événements

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
fr: Choisissez un modèle de page pour contrôler l'apparence du contenu de votre calendrier et d'événement.

en: Enable event views
fr: Permettre aux vues de l'événement

en: You must select at least one view.
fr: Sélectionnez au moins un mode d'affichage

en: Default view
fr: Vue par défaut

en: Disable the Event Search Bar
fr: Désactiver la barre de recherche d'événement

en: Check this to use the classic header.
fr: Cochez cette case pour utiliser l'en-tête classique.

en: Month view events per day
fr: Afficher les événements mois par jour

en: Change the default 3 events per day in month view. Please note there may be performance issues if you set this too high. <a href="%s">Read more</a>.
fr: Modifiez la valeur par défaut 3 événements par jour dans la vue mensuelle. S'il vous plaît noter qu'il peut y avoir des problèmes de performances si vous définissez cette valeur trop élevée. <a href="%s">Read more</a>.

en: Enable the Month View Cache
fr: Activez le mois Découvre la Cache

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s">Read more</a>.
fr: Cochez cette case pour mettre en cache votre affichage mois HTML en transitoires, ce qui peut contribuer à améliorer la vitesse de calendrier sur les sites avec de nombreux événements. <a href="%s">Lire la suite</a>.

en: Date Format Settings
fr: Paramètres de Format de date

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
fr: <p> Les trois champs suivants acceptent les options de format de date disponible pour la fonction PHP date (). <a href=« http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time » target=« _blank »>Apprenez à créer votre propre format de date ici</a>.</p>

en: Date with year
fr: Date avec année

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when showing an event from a past or future year, also used for dates in view headers.
fr: Entrez le format à utiliser pour l&#39;affichage des dates avec l'année. Utilisé lors de l'affichage d'un événement d'une année passée ou future, également utilisé pour les dates visibles en en-tête.

en: Date without year
fr: Date sans année

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
fr: Entrez le format à utiliser pour l'affichage des dates sans l'année. Utilisé lors de l'affichage d'un événement de l'année en cours.

en: Month and year format
fr: Format mois et année

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
fr: Entrez le format à utiliser pour les dates qui montrent un mois et l&#39;année seulement. Utilisé pour la vue par mois.

en: Date time separator
fr: Séparateur de dates et d’heures

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
fr: Entrez le séparateur qui sera placé entre la date et l&#39;heure lorsque les deux sont indiquées.

en: Time range separator
fr: Séparateur de plage horaire

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
fr: Entrez le séparateur qui sera utilisé entre le temps de début et de fin d&#39;un événement.

en: Datepicker Date Format
fr: Format de date du sélecteur de date

en: Select the date format to use in datepickers
fr: Sélectionnez le format de date à utiliser dans les sélectionneurs de date

en: Advanced Template Settings
fr: Paramètres de modèle avancée

en: Add HTML before event content
fr: Ajouter HTML avant le contenu de l'événement

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
fr: Si vous êtes familier avec l’HTML, vous pouvez ajouter du code avant le gabarit du stage. Certains thèmes en ont besoin pour renforcer les styles ou la mise en page.

en: Add HTML after event content
fr: Ajouter HTML après le contenu de l'événement

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
fr: Si vous êtes familier avec l’HTML, vous pouvez ajouter du code additionnel après le gabarit du stage. Certains thèmes en ont besoin pour renforcer les styles ou la mise en page.

en: Finding & extending your calendar.
fr: Trouver & étendre votre calendrier.

en: Finding your calendar.
fr: Trouver votre calendrier.

en: Where's my calendar?
fr: Où est mon calendrier ?

en: Right here
fr: Ici

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
fr: Vous cherchez des fonctionnalités supplémentaires, y compris les événements récurrents, meta personnalisée, événements communautaires, vente de billets, etc. ?

en: Check out the available add-ons
fr: Découvrez les modules complémentaires disponibles

en: We hope our plugin is helping you out.
fr: Nous espérons que notre plugin peut vous dépanner.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
fr: Envisagez-vous "Wow, ce plugin est incroyable! Je dois dire merci à Modern Tribe pour leur travail acharné." La plus grande grâce que nous pourrions demander est la reconnaissance. Ajouter un petit lien texte seulement au bas de votre calendrier pointant vers Le projet Evénements Calendrier.

en: See an example of the link
fr: Voir un exemple de la lien

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
fr: Tu penses "Wow, ce plugin est incroyable! Je devrais dire grâce à Modern Tribe pour leur travail acharné." Le plus grand Merci nous pourrions demander est la reconnaissance. Ajouter un lien seul texte en petits caractères au bas de votre calendrier pointant vers le projet le calendrier des événements.

en: Show The Events Calendar link
fr: Afficher un lien vers le calendrier des événements

en: General Settings
fr: Configuration générale

en: Number of events to show per page
fr: Nombre d'événements à afficher par page

en: Use Javascript to control date filtering
fr: Utiliser Javascript pour contrôler le filtrage de date

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
fr: Cette option est désactivée lorsque »Désactiver la barre de recherche de stage » est coché dans l’onglet Paramètres d’affichage.

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
fr: Activer Ajax pour le selecteur de date sur l’interface utilisateur (front-end). Ne requiert pas la soumission de l’utilisateur.

en: Show comments
fr: Afficher les commentaires

en: Enable comments on event pages.
fr: Active les commentaires sur les pages de l'événement.

en: Include events in main blog loop
fr: Inclure les événements dans la boucle principale du blog

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
fr: Montrer les événements avec le site s autres postes. Lorsque cette case est cochée, événements continueront également à apparaître sur la page d'événements par défaut.

en: Events URL slug
fr: Nom (slug) de  L’URL des événements

en: You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. The current URL for your events page is <a href="%s">%s</a>. In order to edit the slug here, <a href="%soptions-permalink.php">enable pretty permalinks</a>.
fr: Vous ne pouvez pas modifier le (slug) pour votre page d'événements que vous n'avez pas activé les permaliens. L'URL actuelle de votre page d'événements est <a href="%s">%s</a>. Pour pouvoir modifier le (slug) ici, <a href="%soptions-permalink.php">activez jolie permaliens</a>.

en: The slug used for building the events URL.
fr: Changez le chemin racine d'URL pour vos événements

en: Your current events URL is: %s
fr: Votre URL actuel est : %s

en: Here is the iCal feed URL for your events:
fr: Voici l'iCal URL de flux pour vos évènements :

en: Single event URL slug
fr: (slug) URL unique événement

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
fr: Vous <strong>ne pouvez pas</strong> utiliser le même permalien que ci-dessus. Le permalien ci-dessus devrait être au pluriel et celui-ci devrait être singulier. <br />Votre URL de stage unique est: %s

en: End of day cutoff
fr: Fin du découpage de la journée

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
fr: Avoir un événement qui s'exécute après minuit ? Sélectionnez une heure après la fin de l'événement pour éviter d'afficher l'événement sur le calendrier de la prochaine journée.

en: Default currency symbol
fr: Symbole monétaire par défaut

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
fr: Utilisez le symbole de devise par défaut pour les coûts des stages. Veuillez noter que cela agira seulement sur les futurs stages, les changements effectués ne s’appliquerons pas rétroactivement.

en: Currency symbol follows value
fr: Symbole monétaire valeur suivie

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
fr: Le symbole monétaire précède normalement la valeur. L'activation de cette option positionne le symbole après la valeur.

en: Map Settings
fr: Paramètres de la carte

en: Enable Google Maps
fr: Permettre à Google Maps

en: Check to enable maps for events and venues.
fr: Vérifiez activer des cartes pour des événements et des lieux.

en: Google Maps default zoom level
fr: Zoom par défaut dans Google maps

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
fr: 0 = zoom arrière ; 21 = avant.

en: Miscellaneous Settings
fr: Paramètres divers

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
fr: Dupliquer Lieux &amp; Organisateur

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
fr: Vous pourriez trouver des organisateurs et lieux en double en mettant à jour le calendrier des événements d'une version pre-3. 0. Cliquez sur ce bouton pour fusionner automatiquement les organisateurs et emplacements identiques.

en: Debug mode
fr: Mode de débogage

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
fr: Activer cette option pour enregistrer les informations de débogage. Par défaut les informations seront enregistrés sur le ficher d’enregistrement de votre serveur PHP (Error Log). Si vous souhaitez voir les messages enregistrés sur votre navigateur, nous vous recommandons d’installer %s et de rechercher l’onglet « Tribe ».

en: Debug Bar Plugin
fr: Barre du débogage d'extension

en: View Welcome Page
fr: Voir la page d’accueil

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
fr: Afficher la page qui démontre lorsque vous avez initialement installé le plugin.

en: View Update Page
fr: Voir la Page mise à jour

en: View the page that displayed when you updated the plugin.
fr: Afficher la page qui démontre lorsque vous avez initialement installé le plugin.

[ctx: not available]
en: n/a
fr: n/d

en: You need to upgrade!
fr: Vous devez mettre à niveau !

en: You are up to date!
fr: Vous êtes à jour !

en: Wallis And Futuna Islands
fr: Îles Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: The Events Calendar: Filter Bar
fr: The Events Calendar: Barre de filtre

en: If this is your first time using The Events Calendar, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
fr: Si c'est votre première fois, en utilisant le calendrier des événements, vous êtes dedans pour un festin et sont déjà bien sur votre chemin à la création d'un premier événement. Voici quelques éléments que nous avons trouvé utiles pour les utilisateurs de sauter dedans pour la première fois :

en: %sOur New User Primer%s was designed for folks in your exact position. Featuring both step-by-step videos and written walkthroughs that feature accompanying screenshots, the primer aims to take you from zero to hero in no time.
fr: %sOur New User Primer%s a été conçu pour les gens dans votre position exacte. Doté deux vidéos étape par étape et soluces écrites qui comportent des captures d'écran ci-joints, l'amorce a pour but de vous prendre de zéro à héros en peu de temps.

en: California
fr: Californie

en: %sInstallation/Setup FAQs%s from our support page can help give an overview of what the plugin can and cannot do. This section of the FAQs may be helpful as it aims to address any basic install questions not addressed by the new user primer.
fr: %sInstallation / Setup FAQ%s à partir de notre page de support peut aider à donner un aperçu de ce que le plugin peut et ne peut faire. Cette section de la FAQ peut être utile car elle vise à répondre à toute questions fondamentales concernant les installation qui ne sont pas traitées par la nouvelle amorce de l'utilisateur.

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
fr: Dans le cas contraire, si vous vous sentez aventureux, vous pouvez commencer par rubrique dans le menu événements et ajouter votre premier événement.

en: We've redone our support page from the ground up in an effort to better help our users. Head over to our %sSupport Page%s and you'll find lots of great resources, including:
fr: Nous avons refait notre page de support de bas en haut dans un effort pour mieux aider nos utilisateurs. Rendez-vous sur nos %sSupport Page%s et vous trouverez beaucoup de grandes ressources, y compris :

en: %sTemplate tags, functions, and hooks & filters%s for The Events Calendar &amp; Events Calendar PRO
fr: %sTemplate tags, functions, and hooks & filters%s pour The Events Calendar &amp; Events Calendar PRO

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: %sFrequently Asked Questions%s ranging from the most basic setup questions to advanced themer tweaks
fr: %sFrequently Asked Questions%s allant de questions de configuration les plus élémentaires à quelques réglages de thème avancé

en: Florida
fr: Floride

en: %sTutorials%s written by both members of our team and users from the community, covering custom queries, integration with third-party themes and plugins, etc.
fr: %sTutorials %s, rédigés par les membres de notre équipe et les utilisateurs de la Communauté, couvrant des requêtes personnalisées, intégration avec tiers thèmes et plugins, etc..

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Release notes for painting an overall picture of the plugin's lifecycle and when features/bug fixes were introduced.
fr: Notes de publication pour peindre une image globale du cycle de vie du plugin, et lorsque les fonctionnalités/corrections de bugs ont été introduites.

en: %sAdd-on documentation%s for all of Modern Tribe's official extensions for The Events Calendar (including WooTickets, Community Events, Eventbrite Tickets, Facebook Events, etc)
fr: %sDocumentations d'extension%s pour tous les extensions officiel de Modern Tribepour The Events Calendar (WooTickets, Community Events, Eventbrite Tickets, Facebook Events, etc)

en: We've also got a %sModern Tribe UserVoice%s page where we're actively watching for feature ideas from the community. If after playing with the plugin and reviewing the resources above, you're finding a feature isn't present that should be, let us know. Vote up existing feature requests or add your own, and help us shape the future of the products business in a way that best meets the community's needs.
fr: Nous avons aussi une page de tribu UserVoice %s %sModern où nous surveillons activement des idées caractéristique de la communauté. Si après avoir joué avec le plugin et examiner les ressources ci-dessus, vous avez une fonction n'est pas présent qui devrait être, de nous le faire savoir. Votez pour les demandes de fonctionnalités existantes ou ajouter vos propres et nous aider à façonner l'avenir de l'entreprise de produits d'une manière que meilleur répond aux besoins de la collectivité.

en: Written documentation can only take things so far...sometimes, you need help from a real person. This is where our %ssupport forums%s come into play.
fr: Écrit la documentation peut prendre uniquement les choses si loin.. parfois, vous avez besoin d'aide auprès d'une personne réelle. C'est où nos %ssupport forums%s entrent en jeu.

en: Users of the free The Events Calendar should post their support concerns to the plugin's %sWordPress.org support forum%s. While we are happy to help identify and fix bugs that are reported at WordPress.org, please make sure to read our %ssupport expectations sticky thread%s before posting so you understand our limitations.
fr: Utilisateurs du calendrier des évènements du libre devraient envoyer leurs préoccupations de soutien au forum de support du plugin %sWordPress.org support forum%s. Alors que nous sommes heureux de vous aider à identifier et corriger les bugs signalés à WordPress.org, veuillez vous assurer de lire notre fil %ssupport expectations sticky thread%s avant de poster afin de comprendre nos limites.

en: We hit the WordPress.org forum throughout the week, watching for bugs. If you report a legitimate bug that we're able to reproduce, we will log it and patch for an upcoming release. However we are unfortunately unable to provide customization tips or assist in integrating with 3rd party plugins or themes.
fr: Nous avons touché le forum WordPress.org tout au long de la semaine, je regarde pour les bogues. Si vous signalez un bug légitime que nous sommes capables de se reproduire, on enregistrera il et patch pour une prochaine version. Cependant, nous sommes malheureusement incapables de fournir des conseils de personnalisation ou aider à s'intégrer avec des thèmes ou des plugins 3ème partie.

en: If you're a user of The Events Calendar and would like more support, please %spurchase a PRO license%s. We hit the PRO forums daily, and can provide a deeper level of customization/integration support for paying users than we can on WordPress.org.
fr: Si vous êtes un utilisateur du calendrier des événements et que vous aimeriez plus d'appui, s'il vous plaît %spurchase a PRO license%s. Nous avons frappé les forums PRO tous les jours et peut fournir un niveau plus profond de l'appui de personnalisation et d'intégration pour les utilisateurs payants que nous pouvons sur WordPress.org.

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: Unnamed Venue
fr: Lieu sans nom

en: American Samoa
fr: Iles Samoa

en: United States
fr: États-Unis

en: Andorra
fr: Andorre

en: Welcome to The Events Calendar
fr: Bienvenue dans Events Calendar

en: Thanks for Updating The Events Calendar
fr: Merci d'avoir mis à jour The Events Calendar

en: %s Categories
fr: %s Catégories

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Start Date
fr: Date du début

en: Antigua And Barbuda
fr: Antigua et Barbuda

en: End Date
fr: Date de fin

en: Argentina
fr: Argentine

en: All %s
fr: Tous les %s

en: Armenia
fr: Arménie

en: Start:
fr: Début:

en: End:
fr: Fin:

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Time:
fr: Heure:

en: Click to view a Google Map
fr: Cliquer pour voir sur Google Map

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Merge Duplicates
fr: Fusionner les duplicatas

en: Event Add-Ons
fr: Extensions Événement

en: Barbados
fr: Barbade

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
fr: Ce calendrier est propulsé par Events Calendar,

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Invalid field type specified
fr: type de champs invalide spécifié

en: Benin
fr: Bénin

en: No radio options specified
fr: Option de bouton non-spécifié

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: No checkbox options specified
fr: Option de case non spécifié

en: No select options specified
fr: Option de sélection non-spécifié

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Import
fr: Importation

en: Bosnia And Herzegowina
fr: Bosnie Herzégovine

en: The file went away. Please try again.
fr: Le fichier n'a pas été retenu. SVP, essayer encore.

en: General
fr: Général

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Import: CSV
fr: Importation: CSV

en: Brazil
fr: Brésil

en: We were unable to process your request. Please try again.
fr: Impossible de produire cette requête. SVP essayer encore.

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire Britannique Océan Indien

en: <p>The following fields are required for a successful import:</p>
fr: <p>Ce champs suivant est requis pour réussir l'importation:</p>

en: Brunei Darussalam
fr: Brunéi Darussalam

en: Do Not Import
fr: Ne pas Importer

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Event Description
fr: Description de l'événement

en: Event Start Date
fr: Date de début de l'événement

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Event Start Time
fr: Heure de début de l'événement

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Event End Date
fr: Date de fin de l'événement

en: Event End Time
fr: Date de fin de l'événement

en: Cape Verde
fr: Cap Vert

en: All Day Event
fr: Événement de toute la journée

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Event Venue Name
fr: Nom de l'emplacement de l'événement

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Event Organizer Name
fr: Nom de l'organisation de l'événement

en: Chad
fr: Tchad

en: Event Show Map Link
fr: Lien de la carte de l'événement

en: Chile
fr: Chili

en: Event Show Map
fr: Montrer la carte de l'événement

en: China
fr: Chine

en: Event Cost
fr: Cout de l'événement

en: Christmas Island
fr: L’île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos

en: Event Category
fr: Catégorie d'événement

en: Colombia
fr: Colombie

en: Event Website
fr: Site web de l'événement

en: Comoros
fr: Comores

en: Venue Name
fr: Nom de l'emplacement

en: Venue Country
fr: Pays de l'emplacement

en: Congo, The Democratic Republic Of The
fr: République démocratique du Congo

en: Venue Address
fr: Adresse de l'emplacement

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Venue Address 2
fr: 2e adresse 2 de l'emplacement

en: Venue City
fr: Ville de l'emplacement

en: Cote D'Ivoire
fr: Côte d’Ivoire

en: Venue State/Province
fr: État/Province de l'emplacement

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
fr: Croatie

en: Venue Zip
fr: Code postal de l'emplacement

en: Venue Phone
fr: Téléphone de l'emplacement

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Venue Website
fr: Site web de l'emplacement

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Organizer Name
fr: Nom de l'organisation

en: Denmark
fr: Danemark

en: Organizer Email
fr: Courriel de l'organisation

en: Organizer Website
fr: Site web de l'organisation

en: Dominica
fr: Dominique

en: Organizer Phone
fr: Téléphone de l'organisation

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: No importer defined for %s
fr: Aucun importation n'est définie pour %s

en: East Timor
fr: Loro Sae

en: Missing required fields in row %d.
fr: Champs requis pour cette colonne %d.

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Failed to import record in row %d.
fr: Échec de l'importation des enregistrements dans cette rangée %d.

en: Egypt
fr: Égypte

en: %s (post ID %d) updated.
fr: %s (post ID %d) à jour.

en: El Salvador
fr: Salvador

en: %s (post ID %d) created.
fr: %s (post ID %d) créé.

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Temporary file not found. Could not save %s.
fr: Aucun fichier temporaire n'a été trouvé. Impossible de sauvegarder %s.

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Could not save %s.
fr: Ne peut enregistrer %s.

en: Estonia
fr: Estonie

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: A widget that displays upcoming events.
fr: Un widget qui affiche les événements à venir.

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Îles Falkland

en: Events List
fr: Liste des événements

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Upcoming Events
fr: Événements à venir

en: Venues
fr: Lieux

en: Finland
fr: Finlande

en: Venue
fr: Lieu

en: Organizers
fr: Organisations

en: France, Metropolitan
fr: France (métropole)

en: Organizer
fr: Organisation

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: Events
fr: Événements

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: Event
fr: Événements

en: French Southern Territories
fr: Terres Australes Françaises

en: The Events Calendar
fr: Calendrier d'événements

en: month
fr: mois

en: Gambia
fr: Gambie

en: list
fr: liste

en: upcoming
fr: à venir

en: Germany
fr: Allemagne

en: past
fr: passé

en: day
fr: jour

en: today
fr: aujourd'hui

en: Greece
fr: Grèce

en: Initializing Tribe Events on %s
fr: Initialiser Tribe Events sur %s

en: Greenland
fr: Groenland

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
fr: Votre version de The Events Calendar n'est pas à jour avec l'une des extensions de The Events Calendar. SVP,%supdate now.%s

en: Grenada
fr: Grenade

en: The following plugins are out of date: <b>%s</b>. All add-ons contain dependencies on The Events Calendar and will not function properly unless paired with the right version. %sLearn More%s.
fr: Ces extensions suivantes ne sont pas à jour: <b>%s</b>. The Events Calendar ne fonctionnera correctement si jumelé avec la bonne version de ses extensions. %sApprendre davantage%s.

en: <p>The license key you received when completing your purchase from %s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. <strong>Find your license keys at <a href="%s" target="_blank">%s</a></strong>.</p> <p>Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field on below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.</p> <p>If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit <a href="%s" target="_blank">%s</a> to manage your installs or renew / upgrade your license.</p><p>Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to <a href="%s">Dashboard > Updates</a> and click "Check Again".</p>
fr: <p>La clé de la licence que vous avez reçu lors de la validation de l'achat depuis %s vous donnera accès au support et mises à jours jusqu'à expiration. Vous n'avez pas besoin d'insérer la clé ci-dessous pour que le plugin fonctionne, mais vous en aurez besoin pour recevoir les mises à jour automatiques. <strong>Votre clé de licence se trouve ici : <a href="%s" target="_blank">%s</a></strong>.</p> <p> Chaque module payant à sa propre clé de licence. Copier/Coller simplement la clé sur le champ correspondant ci-dessous et veuillez attendre un moment pour sa validation. Tout est fonctionnel lorsqu'une date d'expiration s'affiche en vert ainsi qu'un message "valide".</p> <p>Si un message s'affiche en rouge indiquant que votre clé n'est pas valide ou excède la limite d'installations, veuillez vous rendre sur <a href="%s" target="_blank">%s</a>pour gérer vos installations ou renouvellements / mise-à-jour de votre licence.</p> <p>Mise à jour non affichée ? Allez sur <a href="%s">Tableau de Bord > Mises à jours</a> et cliquez "Vérifier à nouveau".</p>

en: Display
fr: Montrer

en: Guinea
fr: Guinée

en: Help
fr: Aide

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
fr: Désolé, le calendrier des événements nécessite WordPress %s ou supérieur. Veuillez mettre à jour votre installation de WordPress.

en: Guyana
fr: Guyane

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
fr: Désolé, le calendrier des événements nécessite PHP %s ou supérieur. Demandez à votre hébergeur vous déplacer vers une nouvelle version de PHP.

en: Haiti
fr: Haïti

en: category
fr: catégorie

en: Heard And Mc Donald Islands
fr: Îles de Heard et McDonald

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Ville Sainte (État de la Cité du Vatican)

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New %s
fr: Ajouter un nouveau %s

en: Edit %s
fr: Éditer %s

en: Hungary
fr: Hongrie

en: New %s
fr: Nouveau %s

en: Iceland
fr: Islande

en: View %s
fr: Montrer %s

en: India
fr: Inde

en: Search %s
fr: Rechercher %s

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

en: Iran (Islamic Republic Of)
fr: Iran

en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s  dans la corbeil

en: Iraq
fr: Irak

en: %s Category
fr: %s Catégorie

en: Ireland
fr: Irlande

en: Search %s Categories
fr: Rechercher %s Catégories

en: Israel
fr: Israël

en: All %s Categories
fr: Toutes %s catégories

en: Italy
fr: Italie

en: Parent %s Category
fr: Catégorie %s parente

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Parent %s Category:
fr: Catégorie %s parente

en: Japan
fr: Japon

en: Edit %s Category
fr: Modifier la catégorie %s

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Update %s Category
fr: Mettre à jour la catégorie %s

en: Add New %s Category
fr: Ajouter la nouvelle catégorie %s

en: New %s Category Name
fr: Nouveau nom de catégorie %s

en: %1$s updated. <a href="%2$s">View %3$s</a>
fr: %1$s à jour. <a href="%2$s">Montrer %3$s</a>

en: Korea, Democratic People's Republic Of
fr: Corée, République populaire démocratique de

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Korea, Republic Of
fr: Corée, République de

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

en: Kuwait
fr: Koweït

en: %s updated.
fr: %s à jour.

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: %1$s restored to revision from %2$s
fr: %1$s restauré à la révision de %2$s

en: Lao People's Democratic Republic
fr: République démocratique populaire du Lao

en: Event published. <a href="%1$s">View %2$s</a>
fr: Événement publié. <a href=« %1$s »>Voir%2$s</a>

en: Latvia
fr: Lettonie

en: %s saved.
fr: %s sauvegardé.

en: Lebanon
fr: Liban

en: %1$s submitted. <a target="_blank" href="%2$s">Preview %3$s</a>
fr: %1$s soumis. <a target="_blank" href="%2$s">Montrer %3$s</a>

en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>. <a target="_blank" href="%3$s">Preview %4$s</a>
fr: %1$s cédulé pour: <strong>%2$s</strong>. <a target="_blank" href="%3$s">Prévisualiser %4$s</a>

en: M j, Y @ G:i
fr: M j, A @ G:i

en: Libya
fr: Lybie

en: %1$s draft updated. <a target="_blank" href="%2$s">Preview %3$s</a>
fr: %1$s brouillon sauvegardé. <a target="_blank" href="%2$s">Prévisualiser %3$s</a>

en: %s restored to revision from %s
fr: %s restauré à la révision de %s

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: %s published.
fr: %s publié.

en: %s submitted.
fr: %s soumis.

en: Macau
fr: Macao

en: %s scheduled for: <strong>%2$s</strong>.
fr: %s cédulé pour: <strong>%2$s</strong>.

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: %s draft updated.
fr: %s brouillon mis à jour.

en: Use Saved %s:
fr: Utilisez %s : sauvés

en: Without a defined location your event will not display a <a href="https://support.google.com/webmasters/answer/164506" target="_blank">Google Rich Snippet</a> on the search results.
fr: Sans un emplacement défini votre événement n’affichera pas un <a href=« https://support.google.com/webmasters/answer/164506 » target=« _blank »>Extrait enrichi de Google</a> sur les résultats de recherche.

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Use New %s
fr: Utiliser un nouveau %s

en: My %s
fr: Mes %s

en: Available %s
fr: Disponible %s

en: Malta
fr: Malte

en: No saved %s exists.
fr: Aucun %s enregistré n’existe.

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Next
fr: Prochain

en: Prev
fr: Précédent

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Done
fr: Terminer

en: Network
fr: Réseau

en: Mexico
fr: Mexique

en: Date out of range.
fr: Date hors de portée.

en: Micronesia, Federated States Of
fr: Etats fédéraux de Micronésie

en: Moldova, Republic Of
fr: République de Moldavie

en: Support
fr: Aide

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: View All Add-Ons
fr: Découvre tous les modules complémentaires

en: News from Modern Tribe
fr: Nouvelles de Modern Tribe

en: Additional Functionality
fr: Fonctionnalités supplémentaires

en: Morocco
fr: Maroc

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
fr: Vous cherchez des fonctionnalités supplémentaires, y compris des événements périodiques, billets de vente soumis publiquement, nouvelles affichages, etc. ?

en: Check out the <a href="%s">available add-ons</a>.
fr: Découvrez les <a href="%s">modules disponibles</a>.

en: Namibia
fr: Namibie

en: View Calendar
fr: Afficher le Calendrier

en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Settings
fr: Paramètres

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: Calendar
fr: Calendrier

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: List
fr: liste

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Month
fr: Mois

en: Day
fr: Jour

en: Search
fr: Recherche

en: Nigeria
fr: Nigéria

en: %s In
fr: %s Dans

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: %s From
fr: %s De

en: Northern Mariana Islands
fr: Iles Mariannes du Nord

en: Day Of
fr: Jour du

en: Norway
fr: Norvège

en: Once Every 30 Mins
fr: Une fois toutes les 30 min

en: Error
fr: Erreur

en: License Key
fr: Clé de Licence

en: Palau
fr: Palaos

en: A valid license key is required for support and updates
fr: Une clé de licence valide est nécessaire pour le support et les mises à jour

en: License key(s) updated.
fr: Clé(s) de licence mise(s) à jour.

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle-Guinée

en: Sorry, key validation server is not available.
fr: Désolé, le serveur de validation des clés n’est pas disponible.

en: Sorry, this key is expired.
fr: Désolé, cette clé a expirée.

en: Peru
fr: Pérou

en: Sorry, this key is out of installs.
fr: Désolé, cette clé n’est plus valable

en: Why am I seeing this message?
fr: Pourquoi vois-je ce message?

en: Pitcairn
fr: Îles Pitcairn

en: Sorry, this key is not valid.
fr: Désolé, cette clé n'est pas valide.

en: Poland
fr: Pologne

en: Valid Key! Expires on %s
fr: Clé valide! Expire le%s

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact <a href="%s">support.</a>
fr: Hmmm … quelque chose ne va pas avec ce validateur. S’il vous plaît contactez <a href=« %s »>le soutien.</a>

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: The Events Calendar Settings
fr: Les paramètres de calendrier d'événements

en: Events Settings
fr: Paramètres d'événements

en: Reunion
fr: Réunion

en: %s Settings
fr: %s Paramètres

en: Romania
fr: Roumanie

en: You've requested a non-existent tab.
fr: Vous avez demandé un onglet inexistant.

en: Russian Federation
fr: Fédération de Russie

en:  Save Changes
fr: Sauvegarder les Changements

en: You don't have permission to do that.
fr: Vous n’avez pas la permission d’effectuer ceci.

en: Saint Kitts And Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: The request was sent insecurely.
fr: Cette requête a été envoyer de manière non-sécurisée.

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: The request wasn't sent from this tab.
fr: La requête n’à pas été envoyé depuis cet onglet.

en: Saint Vincent And The Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines,

en: Your form had the following errors:
fr: Votre formulaire a les erreurs suivantes :

en: None of your settings were saved. Please try again.
fr: Aucuns de vos réglages n’ont été sauvés. Merci de réessayer à nouveau.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
fr[0]: Le paramètre ci-dessus n'était pas enregistré. Les autres paramètres ont été enregistrés avec succès.
fr[1]: Les paramètres ci-dessus n'était pas enregistrés. Autres paramètres ont été enregistrés avec succès.

en: Sao Tome And Principe
fr: Sao Tome et Principe

en: There are no fields setup for this tab yet.
fr: Il n’y a pas encore de configuration de champs pour cet onglet.

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Sometimes it's hard to tell what's going wrong without knowing more about your system steup. For your convenience, we've put together a little report on what's cooking under the hood.
fr: Parfois, il est difficile de dire ce qui ne va pas sans en savoir plus sur la configuration de votre système. Pour votre commodité, nous avons mis en place un petit rapport sur ce qui se mijote sous le capot.

en: Senegal
fr: Sénégal

en: If you suspect that the problem you're having is related to another plugin, or we're just plain having trouble reproducing your bug report, please copy and send all of this to our support team.
fr: Si vous pensez que le problème que vous rencontrez est lié à une autre extension, ou si nous avons de la difficulté à reproduire le problème que vous rencontrez, veuillez copier et envoyer tout ceci à notre équipe de soutien.

en: Serbia
fr: Serbie

en: System Information
fr: Informations du système

en: Unknown or not set
fr: Inconnue ou non définie

en: All Day
fr: Tous les jours

en: Singapore
fr: Singapour

en: Ongoing
fr: En cours

en: Slovakia (Slovak Republic)
fr: Slovaquie (République slovaque)

en: No matching %s listed under %s scheduled for <strong>%s</strong>. Please try another day.
fr: Aucun %s listé sous %s planifié pour le <strong>%s</strong>. S’il vous plaît essayer un autre jour.

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: No %s scheduled for <strong>%s</strong>. Please try another day.
fr: Aucun %s planifié pour le <strong>%s</strong>. S’il vous plaît essayer un autre jour.

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this month. Try searching next month.
fr: Il n’y a pas de résultats trouvés pour <strong> »%s »</strong> dans ce mois. Essayez de rechercher dans le mois prochain.

en: Somalia
fr: Somalie

en: No matching %s listed under %s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
fr: Aucun %s listé sous %s.  Veuillez essayer de visionner le calendrier complet pour une liste de tous les événements.

en: South Africa
fr: Afrique du sud

en: There were no results found.
fr: Nous n'avons trouvé aucun résultat.

en: South Georgia, South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et îles Sandwich du Sud,

en: The requested date "%s" was not valid &ndash; showing the current month instead
fr: La date demandée « %s » n’était pas valable - Voici le mois en cours à la place

en: Spain
fr: Espagne

en: This %s has passed.
fr: Ce %s est terminé.

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong>.
fr: Il n’y a pas de résultats trouvés pour <strong> »%s »</strong>.

en: St. Helena
fr: Sainte-Hélène

en: No results were found for %s in or near <strong>"%s"</strong>.
fr: Aucun résultat n’a été trouvé pour%s dans ou près de <strong> »%s ».</strong>

en: St. Pierre And Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: No upcoming %s listed under %s. Check out upcoming %s for this category or view the full calendar.
fr: Aucun %s répertoriés sous % s. Veuillez essayer de visionner %s cette catégorie ou consultez la complète du calendrier.

en: Sudan
fr: Soudan

en: No matching %s listed under %s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %s.
fr: Aucun %s listé sous %s.  Veuillez essayer de visionner le calendrier complet pour une liste de tous les %s.

en: No previous %s
fr: Aucun précédent %s

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
fr: Svalbard et Jan Mayen Islands

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
fr: Substitutions de modèle doivent être déplacées vers le sous-répertoire approprié : %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
fr: Substitutions de modèle doivent être déplacées vers le sous-répertoire correct : tribe_get_template_part('%s')

en: Sweden
fr: Suède

en: Order #
fr: Commande #

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Order Status
fr: Status de commande

en: Syrian Arab Republic
fr: République arabe syrienne

en: Purchaser name
fr: Nom de l’acheteur

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Purchaser email
fr: E-mail de l'acheteur

en: Ticket type
fr: Type de billet

en: Tanzania, United Republic Of
fr: Tanzanie, République unie de

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Security Code
fr: Code de sécurité

en: Check in
fr: Assigné

en: Tokelau
fr: Tokélaou

en: Undo Check in
fr: Annuler une vérification

en: Print
fr: Imprimer

en: Trinidad And Tobago
fr: Trinité-et-Tobago.

en: Email
fr: Courriel

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Export
fr: Exporter

en: Turkey
fr: Turquie

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
fr: Filtrer par nom du participant, numéro de place, numéro de commande ou code de sécurité

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Delete
fr: Supprimer

en: Turks And Caicos Islands
fr: Îles Turques et Caïques

en: Tickets
fr: Billets

en: Ticket header image
fr: Image d'en-tête de billet

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Set as ticket header
fr: Définir en tant qu'en-tête de billet

en: Your ticket has been saved.
fr: Votre billet a été enregistré.

en: United Arab Emirates
fr: Émirats Arabes Unis

en: Your ticket has been deleted.
fr: Votre billet a été supprimé.

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: See who purchased tickets to this event
fr: Voir qui ont acheté des billets pour cet événement

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Attendees
fr: Participants

en: You need to select a user or type a valid email address
fr: Vous devez sélectionner un utilisateur ou entrez une adresse email valide

en: Sending...
fr: Envoi en cours …

en: Columns
fr: Colonnes

en: Venezuela
fr: Vénézuéla

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
fr: Vous pouvez utiliser les options d’écran pour sélectionner quelle colonne vous souhaitez consulter. La sélection fonctionne pour le tableau ci-dessous, pour l’email, l’impression et pour l’export CSV.

en: Viet Nam
fr: Viêt Nam

en: Yes
fr: Oui

en: Virgin Islands (British)
fr: Îles Vierges (britanniques)

en: attendees
fr: participants

en: Virgin Islands (U.S.)
fr: Îles Vierges américaines

en: Attendee List for: %s
fr: Liste des participants pour:  %s

en: Invalid or incomplete field passed
fr: Champ invalide ou incomplet passé

en: Field ID:
fr: Champ ID :

en: Non-existant field validation function passed
fr: Passé de la fonction de validation de champ non-existant

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
fr: avec le nom de la fonction:

en: %s must contain numbers and letters only
fr: %s doit contenir seulement que des chiffres et lettres.

en: %s must contain numbers, letters and dots only
fr: %s doit seulement contenir des chiffres, des lettres et des points

en: %s must be a positive number.
fr: %s doit être un nombre positif.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
fr: %s doit être une entré valide (nombres, lettres, tirets, et traits de soulignement).

en: %s must be a valid absolute URL.
fr: %s doit être un lien URL valide et absolu.

en: %s must have a value that's part of its options.
fr: %s doit contenir une valeur qui font partie de l'une de ses options.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
fr: Validation de comparaison échoué parce qu’il n’y a pas de valeur de comparaison fourni pour le champ %s

en: %s cannot be the same as %s.
fr: %s ne peut-être pareil à %s.

en: %s cannot be a duplicate
fr: %s ne peut être dupliqué

en: %s must be a number or percentage.
fr: %s doit être un chiffre ou en pourcentage.

en: %s must be a number between 0 and 21.
fr: %s doit être un chiffre entre 0 et 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
fr: %s doit contenir uniquement des lettres, chiffres, tirets, apostrophes et espaces.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
fr: %s doit contenir uniquement des lettres, tirets, apostrophes et espaces.

en: %s must consist of 5 numbers.
fr: %s doit contenir 5 chiffres.

en: %s must be a phone number.
fr: %s doit être un numéro de téléphone.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
fr: Liste des pays doit être formatée comme un pays par ligne dans le format suivant :<br>EUA, États-Unis d'Amérique<br>RU, Royaume-Uni.

en: Select a Country:
fr: Choisissez un pays :
